Denpasar - Největší město Bali

31.03.2024

Bali, jedna z nejznámějších turistických destinací světa, získala svou popularitu opravdu zaslouženě. Strávil jsem zde více než měsíc a musím říct, že ačkoliv nejsem největším fanouškem obecně proslulých turistických destinací, Bali je úžasné. Počínaje jídlem, lidma, plážema, přes fascinující kulturu, až po přírodní skvosty...to vše doprovázeno až nad míru příjemnou, mírumilovnou atmosférou celého ostrova - to je Bali. Několikrát jsem se zastihl v momentech naprostého úžasu nad příjemností lidí na Bali. Od rána do večera jen samé úsměvy, nic není problém, nikde stres. Lidé na Bali jakoby znali tajný recept na to, jak nebýt stresováni prací a velkým vytížením. Když říkám žádný stres, zní to, jako by tam lidé nepracovali. Abych se vyhnul takovému nedorozumění, tak je to přesně naopak. Lidé tam makají od rána do večera, jelikož příliv turistů je každým rokem vyšší a vyšší. Z nějakého důvodu to na místní ale nemá příliš velký dopad, nebo to umějí dokonale skrývat, jelikož kamkoliv jdete, kamkoliv se podíváte, s kýmkoliv mluvíte...všichni mají úsměv od ucha k uchu a jsou naprosto v klidu. To souvisí s faktem, že jsem nikde na světě nezažil lepší zákaznické služby, než na Bali. Každý má rozhodně jinou osobní zkušenost a jsou případy, kdy lidé nejsou tu a tam spokojení, ale z mého pohledu je Bali naprostá jednička. Jak ubytování, tak restaurace, bary, salony na masáže, prádelny...prostě všude se o vás postarají s úsměvem a ohromnou pozitivitou. A to vše za minimální mzdy. Spousta podniků má vyvěšená taková motta, jako je dole na fotce. A na Bali to sedí dokonale. "Život je krátky, usmívej se, dokud máš pořád zuby."

Má zkušenost s Bali začala v Denpasaru, hlavním, skoro milionovém městě, které je zároveň jediným letištěm ostrova. Kdokoli se tedy rozhodne letět na Bali, Denpasaru se nevyhne. A není to vůbec špatné začít svou cestu tady. Denpasar je ohromně přelidněný a pláže zde nejsou tak pěkné, ale jelikož je to společenské centrum ostrova, nejvíce turistů je zde. Město je na turismus zvyklé a dokonale připravené. Restaurace všeho druhu, jak místní, tak Západní, bary, nákupní střediska, hotely, hostely...co vás napadne, to v Denpasaru najdete.


JÍDLO

První věc, co si na Indonésii člověk zamiluje, je jídlo a jeho ceny. Indonéské jídlo je skvělé. Zdravé, chutné a rozmanité. A pokud se jako já stravujete v místních restauracích/jídelnách, kterým se zde říká Warung, tak opravdu moc neutratíte. Typická indonéská jídla, jako jsou Nasi Goreng, Mi Goreng nebo Rendang si koupíte v takovém Warungu v Denpasaru za 25 - 40 tisíc indonéských rupií, v závislosti na zóně. To je tak 35 - 60 českých korun. V momentě, kdy jsem opustil Denpasar a cestoval v centrální a severní části ostrova, tyto jídla jsem našel v různých malých městech za 10 - 25 tisíc rupií, což je 15 - 35 korun. Je to neuvěřitelné, ale opravdu to tak je.

Vše samozřejmě doprovázeno džusy z čerstvého ovoce a rýží haha. Kategorie sama pro sebe byly snídaně. V Denpasaru a hlavně mimo něj jsem se často ubytovával v tradičních místních guesthousech. O ubytování napíšu více hned v dalším odstavci, zde jen řeknu, že většina těchto ubytování měla v ceně i snídani, kterou vám prostě ráno paní, u které jste bydleli, uvařila dle vašeho přání. Zeptala se, co bych tak chtěl, jestli mám rád to a to, odběhla a za 10 minut donesla. A ať už si člověk dal cokoliv, tak to vždy přišlo s čerstvým ovocem. Jestli si představujete české ovoce z Kauflandu, tak to byste byli na omylu. Tak výborné ovoce v Evropě opravdu jen těžko seženete.

Já si tyto místní jídla, často značně ostrá, zamiloval a do nějaké Západní restaurace, kde jsou ceny 10x vyšší a jídlo 10x horší, by mě nikdo na Bali nedostal ani párem volů. A když je řeč o volech, tak ty na Bali taky uvidíte celkem často. Krávy se potulují všude, kolikrát přímo ve městě, nejčastěji se někde pasou někomu za barákem vedle cesty.


UBYTOVÁNÍ

Ubytování je další věcí, kterou si musíte na Bali zamilovat hned po příjezdu. Nejenže jsou ceny až směšně nízké, pokoje v drtivé většině případů splňují ty nejvyšší standardy. Samozřejmě zde nemohu hodnotit drahé hotely, jelikož tam jsem já nikdy nebyl haha. Ale co se týče obyčejných levnějších ubytování, byl jsem v šoku. V Denpasaru se ceny levných hotelů pohybují kolem 300 tisíc rupií za noc, což je 400 korun plus mínus. Když jsem hledal trošku více, našel jsem starší hotel za 184 tisíc rupií na noc - 270 korun. Pod takovou cenou si člověk představí plesnivý hotel, kde z podlahy trčí hřebíky, je ucpaný odpad a pokoj smrdí po mrtvole. Věřte mi, že když jsem přijel, taky jsem z toho měl pocit nejistoty a říkal jsem si, že to přece není možné. Ale ono to možné je, to je prostě Bali.

Tohle je hotel Grand Sinar Indah v Denpasaru v části Legian - 270 korun na noc. Bylo mi řečeno, že cena je tak nízká, protože hotel už není nejnovější a musí nějak konkurovat těm stovkám nových. Tak já nevím, já bych si ho teda zarezervoval znovu, zejména když si uvědomíte, že jsem tam zůstal 10 dní za 2500 korun haha. Neskutečné.

Takže svého favorita v Denpasaru jsem měl. Když jsem se pak vydal na cestu kolem ostrova, převážně jsem zůstával v už zmíněných guesthousech. Tato ubytování jsou úplně super, jelikož se o vás starají přímo osobně majtelé. Je to jako bydlet u nich doma s tím, že máte samostatný baráček a majtelé bydlí někde přes zahradu na druhé straně pozemku. Většinou byla v ceně i snídaně a cena se pohybovala kolem 250 korun za noc. Za tu cenu si mnoha zemích ani tu snídani nekoupíte, natož tak ubytování haha.

Výše můžete vidět příklady takových ubytování, součástí typické balinisjké zahrady některých z nich byl i bazén. Všechny tyhle pokoje byly dokonale čisté, postele obrovské a náramně pohodlné. Nikdy jsem za ně nezaplatil víc jak 350 korun na noc. Jiný svět.


Pláže a okolí Denpasaru

Co se týče přírody a hezkých míst v Denpasaru, není to tak úplně jackpot. Denpasar je přelidněný a i když se ve městě a jeho blízkém okolí nacházejí moc pěkné pláže, jsou většinou velmi turistické - tudíž přeplněné a zpoplatněné. Na jednu stranu je to škoda, na druhou stranu je to naprosto pochopitelné. Lidé tady žijí z turismu a jen turismu, takže jakákoli šance na vydělání peněz je pro ně svatá. Turisté, jako jsem já, si prostě najdou pláže v jiných částech ostrova, které jsou turismem stále málo poznamenané. A turisté, kteří mají rádi rušné dovolenkové pláže plné lidí a barů si tyto pláže naplno užijí v Denpasaru.

Přestože jsem ty nejkrásnější místa viděl v jiných částech ostrova, neznamená to, že by Denpasar své krásy také neměl. Nachází se zde několik hojně navštěvovaných (a podle toho zpoplatněných) chrámů a areálů, které rozhodně stojí za to navštívit. Mezi nejznámější patří například Tanah Lot nebo Pura Luhur v části Uluwatu, o kterém můžu říct, že je opravdu skvostný. V areálu je spousta drzých opic, takže si musíte hlídat své věci a raději nic nevytahovat z batohu, avšak výhledy na útesy a chrám na nich postavený jsou velkolepé.

Navštívil jsem i některé z mnoha pláží v Denpasaru. Je jich tam opravdu nespočet. Na bali jsou pláže označeny slovem Pantai a ty hlavní bývají zpoplatněné, ale lze najít i malé pláže, na kterých nikdo není. K těm je většinou ale poměrně těžký přístup, což většinu turistů spolehlivě odradí. Jak už jsem tedy říkal, některé pláže jsem si obešel, na některých se vykoupal, na některých si užil západ Slunce...Tak jako tak, přestože jsou dle mého názoru krásnější místa na Bali než Denpasar, rozhodně jsem si to užil i tam.

Pantai Melasti
Pantai Melasti
Peklo
Peklo

S Denpasarem se rozloučíme jedním z nejkrásnějších západů Slunce, který jsem kdy viděl. Srovnatelný s Filipínama, a to je co říct haha. Bylo na čase vzít svou vypůjčenou motorku na několikatýdenní výlet po zbytku ostrova. Cesta vedla přes druhé největší turistické centrum ostrova Ubud, které leží směrem do centrální části ostrova. Dále přes region Kintamani, což je střed ostrova, kde se nacházejí nejvyšší vrcholy Bali v čele se sopkou Gunung Agung (3 142 metrů nad mořem). Odtud jsem navštívil Bedugul a pokračoval dále na sever ostrova do Tejakuly, Amedu a přes Sidemen a Selat zpět do Denpasaru. Těžko se mi hodnotí místa, která jsem za dobu svých cest viděl. Každé místo a země je vždy svým charakterem specifická a nelze tak říct, co je nejlepší nebo nejhorší. Kdyby to ale šlo, tato cesta po Bali na skútru by zřejmě patřila mezi to nejkrásnější a nejúžasnější, co jsem kdy viděl a zažil. Takže v dalších kapitolkách se podíváme do několika různých koutů ostrova Bali a celé to zřejmě ukončíme výletem na maličký ostrov Nusa Penida, který leží nedaleko Bali. A teď už slíbený západ Slunce...

Příští zastávka - UBUD.