La Palma


Jeden ze sedmi Kanárských ostrovů, na které jsem se konečně vrátil. La Palma je známá tím, že je považována za klenot mezi Kanárskými ostrovy, přestože každý z nich už vlastně klenotem je. Z geografického hlediska ale La Palma poskytuje opravdu neuvěřitelný zážitek. Téměř polovinu ostrova tvoří kaldera sopky Taburiente, celý útvar je Národním parkem. Zbytek ostrova tvoří vrcholy vulkánů. Je zde i pár pláží, které se mohou chlubit, typicky pro Kanárské ostrovy, černým vulkanickým pískem. Odlišnost La Palmy spočívá v zasobách vody. Narozdíl od ostatních ostrovů Kanárů má La Palma velké zásoby jak tekoucí, tak podzemní vody, což má za následek, že je to opravdu zelený ostrov plný života. To se třeba o Gran Canarii, kde jsem studoval, rozhodně říct nedalo.


Kde La Palma leží?

Je zřejmé, že La Palma není ostrovem největším...S rozlohou 708 km čtverečních je 5. ze 7 ostrovů co se týče velikosti. Co se týče počtu obyvatel, ten se pohybuje někde kolem 85 000 - 90 000. Hlavním městem je Santa Cruz de la Palma, ale městem s největším počtem obyvatel je Los Llanos de Aridane v západní části ostrova. Kousek od něj jsem si našel své útočiště já.

Kde přesně lehávám já?

La Palma
La Palma

Schválně jsem vybral obrázek s vysokým rozlišením a lehkým fyzickogeografickým nádechem. Já přebývám v malé vesničce s názvem Todoque v západní části ostrova. Asi 8 minut autobusem od Los Llanos, 5 minut autem. Všimněte si prosím středu obrázku, kde se nachází Caldera de Taburiente, kde je i nejvyšší vrchol Roque de los Muchachos s výškou 2426 m.n.m. Vše zeleně stínované na mapě je geologickou částí tohoto masivu, takže v podstatě celá plocha ostrova je součástí tohoto vulkánu. Není nutno dodávat, že takové místo je ráj pro pěší turistiku. Výstupy na vrcholky jednotlivých menších vulkánů jsou hodně náročně, zejména kvůli strmým svahům. Nejsou to prostě klasické kopečky, většinou jsou to opravdu strmé skalnaté stěny. To mě samozřejmě neodradí a udělám vše pro to, aby ani píď ostrova nezůstala neprozkoumaná. La Palma je v moderní historii vulkanicky nejaktivnějším ostrovem ze všech Kanárských ostrovů, přičemž poslední výbuch sopky nebyl zase tak dávno - 1971 vybuchla sopka Teneguía, nejjižnější sopka ostrova - viz. obrázek.

Nakonec ještě jedna zajímavost. Observatoř na vrcholku Roque de los Muchachos.

Observatoř Roque de los Muchachos
Observatoř Roque de los Muchachos

Součástí této observatoře je Gran Telescopio Canarias, dalekohled s největším jednotlivým zrcadlem na světě o průměru 10,4 m. Z dalších velkých dalekohledů jde především o William Herschel Telescope (WHT) o průměru zrcadla 4,2 m. Co to přesně znamená nevím, ale všude se lze dočíst, že je to jedna z nejvýznamnějších observatoří na světě. William Herschel Telescope je dle všeho dalekohled, kterému vděčíme za objev superobří černé díry ve středu naší galaxie, a také za první detekci paprsků gamma záření z vesmíru. Třeba se tam nějak dostanu!


Odkaz na Blog zde